قناری نیشابور
پرورش و فروش انواع قناریها 
بیماری نقطه سیاه ،نوعی بیماری شایع در جوجه های قناری (1-5 روزگی) و نوجوانان (2-9 ماهگی) است. نقطه سیاه اشاره دارد به نشانه ای از یک نقطه سیاه و سفید در شکم قناری ها که به نظر می رسد  که طحال، کبد و یا هر دو اندام دچار نوعی عفونت شده است. نقطه سیاه در تمام انواع قناری رخ می دهد و ممکن است از انواع دیگر گسترش یافته باشد.

دو علت اصلی برای این بیماری وجود دارد:

باکتری کوکسیدیوز 

باکتری پلاسمودیوم

محققان آلمانی معتقدند  علت اصلی بیماری نقطه ای سیاه در اروپا ،مایکوپلاسما است. کنه قرمز، گاز گرفتن مگس، پشه و گنجشک خانه نیز این انگل  را از طریق خون منتقل میکنند. که در تنفس پرنده تاثیر زیادی میگذارد.


نقطه سیاه و کوکسیدیوز تقریبا در این نوع جوجه در مدت سه تا پنج روز بعد از دچار شدن به بیماری تلف میشود.. نقطه سیاه ناشی از کوکسیدیوز باعث تولید یک نقطه سیاه و سفید در سمت راست شکم در پرندگان مبتلا به این بیماری میشود. علائم نقطه سیاه ممکن است در جوجه های جوان بدر سن یک روزگی ظاهر شود. جوجه های آلوده، ضعیف هستند و قادر به پذیرفتن مواد غذایی  از پدر و مادر خود نیستند، این شکل از نقطه سیاه به سختی به درمان است.

نقطه سیاه و عفونت مایکوپلاسما

محققان اروپایی بر این باورند که یک رابطه بین نقطه سیاه و عفونت مایکوپلاسما وجود دارد. این محققان  از یک برنامه پاک کننده قبل از اصلاح با استفاده از Tylosine اقدام کردند. این درمان برای از بین بردن عفونت مایکوپلاسما و کنترل نقطه سیاه در طول فصل پرورش مفید بود.

در این نوع بیماری ممکن است که علایم به صورت نهفته در بدن پرنده باقی مانده و تا 8 ماه بعد قابل انتقال باشد.

شایعترین علائم این بیماری بزرگ شدن طحال و کبد میباشد.البته علایم اولیه این بیماری را میتوان در تخم پرنده بعد از به دنیا آمدن جوجه بلافاصله فهمید.تخم و جنین در این هنگام بوی بسیار تند و نامطبوعی خواهد داشت.

اما علائمی چون:
بر هم زدن پر و بال ، حساسیت به نور، نفخ شکم نفخ، اسهال و گاهی  نشانه های عصبی مشهود هست.

میزان مرگ و میر ممکن است ا به  80٪ از  پرنده گان جوان برسد. این عفونت در فضای باز و پروازهای شلوغ شایع تر است.

راههای انتقال:پرندگان حامل،مدفوع آلوده،ههمخونی و ...

کنترل نقطه سیاه و پیشگیری از آن:

درمان قطعی صد درد صدی برای آن فعلا وجود ندارد.اما میتوان با کنترل کردن محیط،رعایت بهداشت،تغذیه مناسب،دقت در استفاده از جوانه گندم و ماسه،چرا که ممکن هست باعث پیشروی بیماری شوند.،استفاده از پاک کننده های آب، مانند KD،شناسایی و از بین بردن خانواده های حساس،اقدامات قرنطینه از شیوع آن کاست.

البته در برخی سایتهای خارجی به درمان پرندگان باپودر Tylosin تارتارات، یا Tylan اشاره شده است که به مدت 5 روز با 2 - 2.5G  پدر در هر لیترمیتوان به درمان قطعی رسد.

درمان پرندگان با پودر preventatively چهار (4) هفته قبل از شروع پرورش - 2.5G در یک لیتر آب به مدت پنج روز.

اما مهمترین راه به نظر من جلوگیری از انتقال بیماری از قناری ناقل به تخم آن هست.اگر از این دارو قبل از جفتگاه بردن پرنده استفاده شود ممکن هست که نتیجه مطلوبتر باشد.

[ پنجشنبه ششم تیر ۱۳۹۲ ] [ 8:33 ] [ جواد رحمانی ] [ ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

باسلام.ضمن تقدیر و تشکر فراوان از کلیه دوستان عزیز که به وبسایت ما سر زدند،در این وبسایت سعی بر این شده است تا اطلاعات کاملی در مورد قناری در اختیار دوستان گرامی قرار گیرد.
از کلیه عزیزان خواهشمندیم با اشتراک گذاری مطالب و نظراتشان ما را در این امر یاری نمایند.
نويسندگان